Portal Bajo.pl poleca:


Zaloguj się
Login

Hasło
» Nie pamiętasz hasła?
» Załóż konto

 
Zasady gry w piłce nożnej
Zasady ogólne

Mecze rozgrywane są na boisku o szerokości od 45 m do 90 m i długości od 90 m do 120 m. Po przeciwległych stronach boiska na krótszych jego bokach ustawione są bramki o szerokości 7,32 m i wysokości 2,44 m. Piłka powinna mieć obwód nie mniejszy niż 68 cm i nie większy niż 71 cm, a waga powinna wynosić od 396 do 453 gramów. Przy rozpoczęciu meczu ciśnienie powietrza w jej wnętrzu musi wynosić od 0,6 do 1,1 atmosfery (600 – 1100 g/cm²).

Każda z drużyn składa się z 11 graczy składu podstawowego (w tym 10 zawodników pola i bramkarz). Do tego drużyny posiadają również zawodników rezerwowych (najczęściej do 7). W trakcie meczu można dokonywać zmian. Ich liczba jest zgodna z wcześniejszymi ustaleniami (mecze towarzyskie) lub ograniczona do trzech w meczach oficjalnych. Raz zmieniony zawodnik nie może się znaleźć ponownie na placu gry. Nie ma ograniczeń co do rodzaju zmian (możliwe jest więc wpuszczenie zamiast bramkarza zawodnika z pola).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Football_field.png/450px-Football_field.png

Ubiór piłkarza nie może zawierać elementów mogących powodować zagrożenie uszczerbku na zdrowiu u pozostałych graczy, takich jak zegarki lub biżuteria. Podczas meczu nie wolno ściągać koszulki (jest to karane żółtą kartką), zabronione jest również jej ściągnięcie celem odsłonięcia drugiej koszulki z ukrytą treścią.

Piłkę można uderzać głową, nogą, przyjmować na klatkę piersiową itp., nie wolno jedynie dotykać jej rękami. Zakaz ten nie dotyczy bramkarza w obrębie pola karnego po uderzeniu piłki przez zawodnika drużyny przeciwnej albo własnej (z wyjątkiem zamierzonego podania nogą). Celowe dotknięcie piłki ręką jest karane rzutem wolnym bezpośrednim dla drużyny przeciwnej (lub rzutem karnym, jeśli piłki dotknął zawodnik pola we własnym polu karnym). W zależności od sytuacji, sędzia może dodatkowo ukarać zawodnika, który przewinił upomnieniem lub kartką.

Wykroczenia i kary

Niebezpieczne zagrania, zwane faulami (ang. foul) są karane rzutami wolnymi dla drużyny zawodnika faulowanego. Za przewinienia związane z niebezpieczną grą, takie jak nakładka (niebezpieczny atak spodnią częścią stopy) czy zbyt wysoko podniesioną nogę, zagrania "ośmieszające" (podbicie sobie piłki i podanie do swojego bramkarza albo postawienie piłki na linii bramkowej i wbicie jej głową do bramki przeciwnika) przyznawany jest rzut wolny pośredni (nie można zdobyć bramki bez dotknięcia przez innego gracza – również z drużyny przeciwnej). Za większość przewinień – w tym za zagranie piłki ręką – przyznaje się zazwyczaj rzut wolny bezpośredni (z którego można bezpośrednio zdobyć gola).

W czasie wykonywania rzutu wolnego żaden z zawodników drużyny przeciwnej nie może stać bliżej niż 9 m 15 cm (10 jardów) od miejsca wykonywania rzutu wolnego. Jeśli przed wykopem któryś z zawodników drużyny przeciwnej znajdzie się w strefie 9 metrów 15 centymetrów, to rzut wolny jest powtarzany, a zawodnik może zostać ukarany upomnieniem lub kartką. Bramka zdobyta z rzutu wolnego zostaje uznana, gdy był to rzut wolny bezpośredni, lub pośredni, ale piłka została dotknięta przez obrońcę drużyny przeciwnej lub kolegę z drużyny.

Za niebezpieczne, brutalne lub niesportowe zagranie sędzia może ponadto pokazać zawodnikowi żółtą lub czerwoną kartkę lub ukarać karą minutową (3 minuty,5 minut) u młodszych zawodników. Czerwona kartka oznacza konieczność opuszczenia placu gry bez możliwości wstawienia nowego zawodnika. Otrzymanie żółtej kartki nie pociąga za sobą większych konsekwencji, aczkolwiek należy pamiętać, że otrzymanie żółtej kartki w momencie, gdy wcześniej miało się już na koncie jedną oznacza automatycznie opuszczenie placu gry. Bramkarz może łapać i wykopywać piłkę, natomiast przeciwnik nie może dotknąć bramkarza, gdyż ten jest w polu karnym. Jeżeli bramkarz poza polem karnym dotknie piłki ręką może zostać ukarany czerwoną kartką, a drużyna przeciwna będzie wykonywała rzut wolny.

Stałe fragmenty gry

Jeśli piłka po uderzeniu, podaniu lub odbiciu przekroczy boczną linię końcową, sędzia odgwizduje aut (ang. Throw-in). Wznowienie gry następuje przez wyrzut piłki rękoma, zza głowy, przez zawodnika drużyny przeciwnej. Gdy piłka opuści linię końcową boiska za bramką przeciwnika, grę rozpoczyna jeden z zawodników drużyny przeciwnej, ustawiając piłkę w obrębie (najczęściej na linii) pola bramkowego (5 m od linii końcowej wokół bramki). Natomiast gdy któryś z zawodników wybije piłkę poza własną bramkę, wówczas sędzia przyznaje drugiej drużynie rzut rożny (ang. corner), z którego piłka jest wznawiana wykopem z narożnika boiska przez zawodnika drużyny przeciwnej.

Po faulu w obrębie pola karnego sędzia dyktuje rzut karny. Jest to rzut wolny wykonywany z odległości 10 m 98 cm od bramki. W czasie wykonywania rzutu wolnego w polu karnym może znajdować się tylko zawodnik wykonujący rzut karny oraz bramkarz. Do momentu oddania strzału bramkarz nie może wybiec przed linię bramkową (czasami bramkarz wybiega poza linię, lecz sędzia przymyka na to oko) , a zawodnicy jego drużyny nie mogą wbiec w pole karne. Rzut karny, może być również rozegrany pomiędzy dwoma zawodnikami z drużyny. Jednak po podaniu, piłka musi potoczyć się do przodu, w kierunku bramki przeciwnika, a zawodnik do którego podanie jest adresowane do momentu rozegrania piłki musi znajdować się poza polem karnym oraz w odległości 9m 15cm. Dozwolone jest dobijanie strzałów, przez wszystkich zawodników. Strzelec rzutu karnego może dobijać, ale tylko jeżeli piłka zostanie rozegrana z innym zawodnikiem (najczęściej bramkarzem drużyny przeciwnej, lub obrońcą. Jeżeli piłka po strzale zostanie odbita od słupka i nie dotknie jej żaden inny zawodnik, strzelec nie może ponownie zagrać piłki. Wykonanie rzutu karnego powinno być płynne, niedozwolone jest markowanie strzału. W przypadku nieprawidłowości, sędzia powtarza wykonanie rzutu karnego.

Sytuacja, gdy piłkarz drużyny atakującej w momencie kierowania podania do niego jest na połowie drużyny przeciwnej bliżej linii końcowej bramki, aniżeli dwóch zawodników drużyny broniącej (jednym z nich może być bramkarz), nazywana jest w piłce nożnej spalonym. W szczególności wynika z tego, że na spalonym nie jest piłkarz, który jest za linią obrony, ale nie przekroczył linii połowy boiska. Spalony nie obowiązuje również podczas wyrzutu z autu i rzutu rożnego. W przypadku spalonego sędzia najczęściej kieruje się wskazaniem bocznych arbitrów i – w przypadku odnotowania pozycji spalonej – dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej.

Przywilej korzyści

Zasadą, którą często kierują się sędziowie (pomimo braku formalnego nakazu) jest zasada przywileju korzyści. Oznacza ona, rezygnację z odgwizdania, jeśli drużyna pokrzywdzona jest w korzystnej sytuacji. Przykładowo – jeśli podczas wykonywania rzutu wolnego mur wbiegnie w strefę 9,15 m od piłki a mimo to padnie gol, to sędzia nie nakaże powtórzenia rzutu wolnego. Podobnie będzie, gdy nastąpi faul na kartkę, lecz sędzia zdecyduje pokazać się ją po zakończeniu akcji, gdyż pokrzywdzona drużyna pomimo faulu jest w posiadaniu piłki.

Czas trwania i wyłanianie zwycięzcy

Czas gry wynosi 90 minut (dwie połowy, każda po 45 minut). Sędzia może przedłużyć każdą połowę meczu stosownie do przerw w grze. Po upływie doliczonego czasu gry zwycięzcą jest ta drużyna, która zdobyła więcej bramek. W przypadku rozgrywania meczów systemem ligowym, za wygraną zwycięzca zdobywa 3 punkty (w niektórych ligach 2 punkty), przegrany nie zdobywa żadnego. Remis natomiast obu drużynom daje po jednym punkcie. W systemie ligowym drużyny grają ze sobą każdy z każdym po dwa razy, jednak np. w lidze austriackiej i szkockiej drużyny rozgrywają między sobą po 4 pojedynki.

W przypadku, gdy mecze rozgrywane są turniejowym systemem dwumeczów, pierwszy mecz zawsze kończy się po drugiej połowie. Zwycięzcą dwumeczu zostaje ta drużyna, która w dwóch meczach zdobędzie więcej goli. Jeśli okaże się, że obie drużyny zdobyły ich tyle samo, zwycięża drużyna, która strzeliła więcej goli w meczu wyjazdowym. Jeśli powyższe warunki nie wyłonią zwycięzcy, odbywa się dogrywka.

Jeśli w przepisowym czasie gry drużyny osiągną wynik remisowy, a konieczne jest wyłonienie zwycięzcy (co ma miejsce w przypadku spotkań rozgrywanych systemem turniejowym bez rewanżów), ma wówczas miejsce trzydziestominutowa dogrywka - 2 połowy po 15 minut. W większości rozgrywek na szczeblu międzypaństwowym obowiązywała do niedawna zasada "złotej bramki" (golden goal), polegająca na tym, że po strzeleniu bramki w dogrywce mecz się kończy, a zwycięzcą zostaje drużyna, którą ją zdobyła. Później na jej miejsce wprowadzono zasadę "srebrnej bramki" (silver goal), polegającej na tym, że zwycięzcą zostaje drużyna, która prowadzi po pierwszej połowie dogrywki. Obecnie odchodzi się od tych zasad na rzecz pełnowymiarowej dogrywki.

Jeśli dogrywka nie przyniesie rozstrzygnięcia, wówczas zawodnicy obu drużyn wykonują serię rzutów karnych (po 5 rzutów karnych, każda dla każdej drużyny), a gdy i po nich nie ma zwycięzcy, wykonuje się na przemian po jednym rzucie karnym aż do osiągnięcia zwycięstwa. W serii rzutów karnych piłkarze na przemian wykonują rzuty karne z przepisowej odległości. Żaden gracz nie może oddać więcej niż jednego strzału, chyba, że wszyscy pozostali gracze pola oddali już strzał w serii rzutów karnych. Gola uznaje się, gdy piłka wpadnie do bramki bezpośrednio, po odbiciu od słupka, poprzeczki lub od bramkarza. Nie uznaje się tzw. "dobitek".

W niektórych systemach rozgrywek, jeśli dogrywka nie wyłoniła zwycięzcy, nie przewidywano serii rzutów karnych lub ograniczano ich ilość. W takich przypadkach, jeśli wciąż nie było możliwe wskazanie zwycięzcy – sędzia rozstrzygał wynik wykonując rzut monetą.

Sędziowie

Zawody prowadzi zespół sędziów: sędzia główny biegający po boisku, dwaj sędziowie asystenci (biegający poza boiskiem wzdłuż linii bocznych) oraz sędzia techniczny (sygnalizuje zmiany i czas przedłużenia gry). W przypadku braku sędziego technicznego (np. na niższych szczeblach rozgrywkowych)zmiany sygnalizowane są przez jednego z sędziów liniowych, przez uniesienie oburącz chorągiewki. Decyzje sędziego głównego są nieodwołalne. Jedynie sędzia główny podejmuje decyzję. Sędziowie boczni są jedynie pomocnikami, których sugestiami arbiter główny powinien, lecz nie musi się sugerować. Przyjmuje się, że sędzia jest "powietrzem". Znaczy to, że w momencie gdy piłka odbije się od sędziego i przeszkodzi, lub pomoże jednemu z zespołów przeprowadzić skuteczną akcję, gra jest kontynuowana. Również w przypadku zderzenia sędziego z jednym z graczy, co mogłoby mieć wpływ na przebieg gry. Sędziowie muszą być niezależni, tzn. w meczach międzypaństwowych nie mogą pochodzić z krajów, których drużyny uczestniczą w spotkaniu. Dopuszczalne są zmiany sędziów w trakcie rozgrywek (np. z powodu kontuzji arbitra głównego).

Rodzaje rozgrywek

Piłka nożna jest od wielu lat najpopularniejszą dyscypliną sportową w wielu krajach i ma najbardziej rozbudowane rozgrywki w skali świata. Zasadniczo zawody odbywają się w dwóch systemach: ligowym (tzw. każdy z każdym) oraz pucharowym. Ten pierwszy polega na rozegraniu przez każdą parę zespołów określonej w regulaminie liczby meczów (najczęściej 2) w sezonie i wyłonieniu zwycięzcy (za wygraną przyznaje się przeważnie 3 punkty (kiedyś 2), za remis rywale dostają po 1 punkcie, zaś za porażkę 0 punktów. Zwycięża zespół, który uzyska najwięcej punktów, a w dalszej kolejności decydują mecze bezpośrednie, następnie bilans bramek, a na końcu liczba strzelonych bramek. W systemie pucharowym rozgrywa się mecze tylko między rozlosowanymi w pary zespołami, przy czym do dalszej rundy przechodzi (awansuje) zespół, który okaże się lepszy w bezpośredniej rywalizacji. Istnieją również systemy mieszane. Na przykład podczas Mistrzostw Świata I faza turnieju rozgrywana jest w grupach, w każdej z nich systemem ligowym ("każdy z każdym"), natomiast począwszy od II fazy (od 1/8 finału aż do finału) drużyny grają między sobą systemem pucharowym (tzw. "play-off").

źródło - Wikipedia Wikipedia:Piłka nożna (autorzy na licencji GNU FDL)


Wasze komentarze

dymol1414 [at] vp kropka  pl / 06.06.2006 16:13:29 / 62.21.23.---
Bardzo dobra strona szkoda ze niema takich wjecej.
Czy bym mogl dostac jeszcze przepisy z tenisa stolowego to by byla zajefajnie

gusia1230 [at] buziaczek kropka  pl / 11.07.2006 18:43:44 / 83.19.99.---
w sumie stronka fajna w szczególności dla dziewczyn tylko powinno być to napisane bardziej normalniej no i powinny być pokazane i opisane triki piłkarskie więcej nazw i szczegułów no i jest tylko kilka zdjęć! prosze o odpis;)

kinga [at] pocztowa88 _kropka_ pl / 25.09.2006 20:43:47 / ---.18.61.202/unknown
hehe ale gra w nóżkę fajna o sama gram ale....

ogorek111 -@- vp [kropka] pl / 24.10.2006 19:18:14 / 83.16.190.---
dobre zasady

martines211 -at- interia [kropka] pl / 19.11.2006 20:40:28 / 83.19.68.114/192.168.0.---
dobre zasady

szymon _@_ wp (kropka) pl / 29.03.2007 13:59:57 / 213.238.100.---
uwielbiam noge

paulina-p11 _@_ go2 [kropka] pl / 29.03.2007 14:00:30 / 83.12.93.---
NO ja uwielbiam grać w piłkę nożną bo polubiłam przez kolegów z koleżanką jak graliśmy z nimi i teraz jesteśmy najlepsze z dziewczyn z klasy i podwórza !Huraaaa!!!!!!!!!!!

burak3 -@- vp _kropka_ pl / 28.06.2007 10:21:13 / 83.27.157.---
uwielbiam piłke nożną super gra nawet mi sie nie nudzi i obiecano mi korki

KASIULKA

Avatar
poli94 / 12.07.2007 13:45:03 / 83.4.40.---
też lubię grac w nogę to świetny sport!

owiec1992 [at] poczta (kropka) fm / 01.10.2007 19:46:12 / 85.219.222.---
Stronka suuuuper ale pomimo tego mam pytanie.... jak jest rozpoczecie meczu to mozna odrazu strzelic na bramke bez wczesniejszego rozegrania piłki w srodku boiska???

mloda1518 _@_ interia kropka  pl / 13.10.2007 19:36:53 / 83.14.165.210/192.168.17.---
Stronka suuuper spooko sie ja czytam!! Pilka nozna to caly moj swit uwielbiam w nia grac i potrafie!! Ale zaluje ze tak malo czsu poswiecam tej grze czasu ;( Pozdro!!

maciekfirlej -at- wp kropka  pl / 14.10.2007 12:01:16 / 83.3.217.242/10.1.2.---
jezeli gracz dotknie piłki przed swiom polem karnym i sędzia pdyktuje rzut wolny to czy gracze z druzyny przeciwnej mogą bezposrednio uderzac na bramke czy musi sie jeszcze ktos dotknoc

irma -@- wp [kropka] pl / 30.10.2007 19:55:25 / 91.188.105.---
uwielbiam piłke nożnom

citizen_dildo8 _@_ poczta [kropka] fm / 20.11.2007 20:58:50 / 80.54.200.2/10.126.2.---
uwielbiam ręke :D:D:D:D Dreda!

losjagodos -at- interia (kropka) pl / 27.11.2007 17:40:45 / 89.171.42.---
nie przepadam za piłką ale te informacje przydadzą mi sie do kolokwium z zasad piłki nożnej :)

karolina_57 -@- interia (kropka) pl / 28.11.2007 12:26:38 / 83.13.181.---
swietna strona:) informacje mi również przydadza sie do kolokwium z zasad pilki noznej:D

nianiafionna -at- neostrada (kropka) pl / 13.12.2007 17:18:28 / 83.8.4.---
nie cierpie pilki noznej to chłopska gra

kolakowski12 _@_ wp _kropka_ pl / 03.01.2008 10:08:57 / 213.102.141.---
jestem fanem piłki

pawelsuperson15 [kropka]  -at-  [kropka] o2 [kropka] pl / 06.01.2008 19:16:41 / 83.9.117.---
fajna stronka bardzo przydatna. DZIEKI

andrzej (at) jol [kropka] pl / 11.01.2008 12:18:49 / 83.25.85.---
ELO SOBIAK I WNĘTA i mIcHał

maly at kizior (kropka) pl / 11.01.2008 12:19:49 / 83.25.85.---
pani idzie !!!

mlra _@_ interia kropka  pl / 20.02.2008 19:50:03 / 195.205.171.---
Uwilbiam pilke nozna to dla mnie wszystko

ciapek1997 _at_ interia _kropka_ pl / 17.04.2008 17:07:20 / 83.26.94.---
kocham piłke nozną jest dla mnie wszystkim:) są to dobre zasady dla początkujących:P pozdrawiam

sla1993 _@_ poczta kropka  fm / 17.04.2008 21:26:47 / 83.29.24.---
spoko dzieki za zasady kantor mi kazał bo sie kłuciłem z nim o aut dzieki

ziomaa -at- vp [kropka] pl / 19.05.2008 19:10:52 / 83.15.239.---
Kocham piłke i...xD
bardzo chce grać ale u na w budzie jest tylko dla facetów
a moge sie pochwalić ze jestem lepsza od nich xD haha :D
KCa

kotka567 [at] wp (kropka) pl / 02.06.2008 18:03:15 / 83.4.177.---
Ja też lubię piłkę nożną.Często oglądam mecze.
Znacie jakąś stronke poświęconą bardziej piłce nożnej.

anusia9971 _at_ wp [kropka] pl / 11.06.2008 15:56:45 / 83.19.237.---
No cóż... Moim zdaniem zdjęcia przedstawiające te błędy byłyby na miejscu...
Reszta w porządku ;]

gadzinski,szatan (kropka) daniel (at) gmail (kropka) com / 12.06.2008 18:47:19 / 83.4.72.---
JA KOCHAM PIŁKE NOŻNOM gram w druzynie polonia ale tez gram sobie na naszym boisku szkolnym z kolegami. Czytałem te zasady i moim zdaniem som bardzo dobre nawet dowiedziałem się nowych zeczy o zasadah piłki nożnej ;)


POZDRO POZDRO POZDRO POZDRO

mala -at- buziaczek kropka  pl / 16.08.2008 23:36:19 / 83.8.78.---
Dobre zasady =]
Uwielbiam ten sport:D!

hania_grzywacz96 at wp [kropka] pl / 31.10.2008 15:48:39 / 194.169.228.---
Ja kocham Piłke Nozna bardziej niz co kowiek innego,bez wzgledu na kontuzje...

rafaelo [kropka] rafi _@_ gimail [kropka] com / 04.11.2008 21:07:35 / 195.116.34.16/195.116.34.---
ja terz lubie grac w gałe to muj ulubiony sport pozdro :)

rafaelo _kropka_ rafi at gimail _kropka_ com / 04.11.2008 21:08:54 / 195.116.34.16/195.116.34.---
zapewne nie umiecie grac w gałe haha taki zart.

rafaelo [kropka] rafi -at- gimail [kropka] com / 04.11.2008 21:10:00 / 195.116.34.16/195.116.34.---
zal piłka jest głupia wole piłke ręczną:0

rafaelo [kropka] rafi (at) gimail [kropka] com / 04.11.2008 21:11:04 / 195.116.34.16/195.116.34.---
hahahahaahahah hanie piłka norzna nie jest dla dziewczyn

Kondy -@- onet kropka  eu / 15.11.2008 6:55:36 / 88.220.176.---
stronka suuuuuuuuuuuuper ja czesto gram mecze i trenuje bo chodze do MAWITU LWOWEK

bednarek123 -at- op _kropka_ pl / 19.11.2008 9:44:22 / 83.20.170.---
suuppeerr gra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

monia013013 at onet (kropka) eu / 20.11.2008 17:39:14 / 87.204.123.---
PIŁKA NOŻNA SUPER SPRAWA u nas w szkole własnie jest teraz turniej pilki noznej dziewczat bardz mi sie przudaly te zasady DZIĘKI!!! mam nadzieje że wygramy:-):-)

klola_1995 -@- o2 (kropka) pl / 28.11.2008 21:09:01 / 83.25.146.---
Jak nazywa się te okrągłe pole na środku?

juda1714 at interia (kropka) pl / 29.01.2009 9:25:08 / 83.4.221.---
Ludzie weźcie! Wy dziewczyny na pewno nie umiecie grać w piłke nożną. Tylko tak piszecie. Ja gram często, bo zaraz obok domu mam własne boisko, ale nigdzie nie trenuje. Zacznę dopiero na wiosne. I gram z samymi chłopakami i ich kiwam. Jako jedyna dziewczyna w szkole jestem w reprezentacji klasowej. Pzdr. Justyna

dopa _at_ wp (kropka) pl / 28.04.2009 11:58:03 / 213.25.105.---
gówno takie

areksz020492 _@_ wp (kropka) pl / 10.05.2009 11:40:00 / 91.94.199.---
Po rozpoczęciu ze średka boiska pierwsze podanie powinno być do przodu.. Wiec uderzenie na brameke przeciwnika wchodzi w grę (chodz nie wierze że komuś sie uda strzelić z takiej odległości) A propo żutów wolnych po każdym można oddać bezpośredni strzał na bramkę oprócz faulu bezspośredniego (czyli np złapanie piłki przez bramkarza po podaniu od swojego kolegi z drużyny)

A tak ponadto Visca El Barca!!!

debil _kropka_ 97-11 _@_ o2 _kropka_ pl / 18.05.2009 10:00:59 / 79.185.199.---
Szajs ;/ tibia jsest lepszA xd akademicki.ur whocidzic !!

debil [kropka] 97-11 [at] o2 [kropka] pl / 18.05.2009 10:03:42 / 79.185.199.---
Buuahuahua jestem Ronaldo rozwale was wszytkich ;o xD

palinkabartek kropka   -at- interia kropka  pl / 24.10.2009 14:54:23 / 80.54.177.---
super gra jest na boisku

lukasz1984-07 -at- o2 (kropka) pl / 08.11.2009 14:29:30 / 80.53.139.---
mam nadzieje ze tu mi ktos pomoze?mam takie pytanie czy przy wkopie pilki noznej bramkasz trzymajac ja w rekach wychodzi za linie 16 metra jest wolny psredni czy bezposredni?odpiszczie wazne lukasz

niunia3436 _@_  [kropka] wp [kropka] pl / 26.11.2009 16:21:34 / 77.254.196.---
Super informacje;) Uwielbiam piłkę nożną i gram od dziecka:-) Nie prawda że dziewczyny nie potrafią grać, ciekawa jestem który z chłopców ma tyle pucharów co ja za mecze. pozdrawiam wszystkie miłośniczki i miłośników gały;) Megi

weronikasolak at op (kropka) pl / 03.12.2009 19:01:49 / 217.144.196.---
ja nie umiem grac w pilke a mam zawody

rafi6662 -at- o2 _kropka_ pl / 04.12.2009 15:00:58 / 88.199.248.---
fajna stronka z w-f mam spr a nieznam dokładnie wszystkich zasad THX

bati4321 (at) wp [kropka] pl / 02.02.2010 17:34:55 / 83.238.65.---
Piłka Nożna to mój ulubiony Sport

lukrowany_paczek (at) autograf (kropka) pl / 08.02.2010 19:51:34 / 89.72.20.---
witam, chcialam sie dowiedziec jak sie liczy minuty w meczu. czy jak gol padnie w pierwszch sekundach meczu to jest to minuta zerowa czy pierwsza? prosze o odpowiedz

Avatar
Kovacs / 09.02.2010 10:46:05 / 83.20.239.---
1 minuta

lukrowany_paczek [at] autograf [kropka] pl / 20.02.2010 23:24:22 / 188.33.9.---
dziękuję

NikeTeam at vp (kropka) pl / 06.03.2010 19:15:50 / 81.219.82.---
jakie sn00by tu piszą ja nie moge ,ale zasady fajne ;)

makalasbalas [at] wp [kropka] pl / 06.03.2010 19:17:49 / 81.219.82.---
ZULE PILKA NOZNA T GÓWNO

makalasbalas _at_ wp [kropka] pl / 06.03.2010 19:18:26 / 81.219.82.---
zule pilka nozna to GÓWNO

makalasbalas -at- wp _kropka_ pl / 06.03.2010 19:19:08 / 81.219.82.---
LECHIA LECHIA LECHIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kehjti7711 (at) wp kropka  pl / 10.03.2010 8:29:22 / 83.12.87.---
pan sie gapi

alicja181641 _at_ wp kropka  pl / 10.03.2010 8:31:33 / 83.12.87.---
zall cozanudy agosciu z f-w kaze nam to czytac

kejti7711 _at_ wp kropka  pl / 10.03.2010 8:34:50 / 83.12.87.---
żalll

kejlahfti7711 (at) wp [kropka] pl / 10.03.2010 8:36:45 / 83.12.87.---
no mi tesz żall to jest głupie

g [kropka] wit _at_ onet [kropka] pl / 16.05.2010 11:36:06 / 213.199.202.---
Strasznie dużo do czytania, ale w sumie to spoko;p I tak nie umiem grać w nogę;*, choć mam już 16 lat i dużo meczów piłki nożnej za sobą xd;* ;* :* nie, ale stronka, na serio nie jest zła...;*;*;*♥♥♥ I chciałam się z wszystkimi podzielić ,że 3 'b' z gimnazjum z Warszawy w Poniedziałek 17 maja , jedzie do Zakopanego na dwa tygodnie;*;*♥ Hura ♥ ;*;*

g (kropka) wit [at] onet (kropka) pl / 16.05.2010 11:42:36 / 213.199.202.---
♥♥♥szukam chłopaka♥♥♥

www [kropka] zuzia98 _@_ o2 [kropka] pl / 17.05.2010 15:13:00 / 77.253.61.---
Trochę tego dużo

ann-marii-s at o2 kropka  pl / 22.05.2010 11:45:26 / 79.163.52.---
Świetna strona ale zasady mogły by być lepiej wytłumaczone, bardziej szczegółowo, ze zdjęciami. Pozdro

wbartek4 at o2 kropka  pl / 01.06.2010 20:21:07 / 188.146.46.---
ja kocham piłke gram w klubie juz 5 lat i nie przestaje

antonilisiecki at interia _kropka_ pl / 08.06.2010 20:16:54 / 83.230.24.---
KTO JEST ZA GÓRNIKIEM ZABRZE???

Avatar
leperka / 08.06.2010 20:19:56 / 83.230.24.---
witam, lubię manchaster united

klaudiafida _@_ onet [kropka] eu / 08.07.2010 19:50:29 / 80.50.235.---
Wiecie mj chłopak jest ze mnie dumny xD że coś takiego cztałam... sama sie dziwie ale ok... pomijając fakt że nic nie zrzumiałam ale to szczegół xD

motykarka [at] kochana (kropka) com (kropka) pl / 11.07.2010 21:35:22 / 91.150.220.---
ja tam srednio

nasza_klasa -at- nk (kropka) centrala (kropka) com (kropka) pl / 11.07.2010 21:49:47 / 91.150.220.---
Prosimy o logowanie sie fanów piłki nożnej na portal nk.pl!!!


Czekamy na was!!!

farbotkokrzysztof (at) wp kropka  pl / 12.07.2010 23:39:22 / 83.21.220.---
witam mam pytanie do znawcow, mianowicie jezeli omijam obronce lewa czy prawa strona podczas biegu a obronca zastawia mnie reka czy jest to faul w jego wykonaniu czy tez
dopuszcza sie takie zachowanie

rutra1993 -at- onet [kropka] eu / 13.07.2010 0:58:30 / 178.37.68.---
Bardzo przydatna strona.

No i dowiedziałem się dwóch ciekawostek:
-rzut kartny z 10,98m
-nie można "ośmieszać" postawić piłki na lini bramkowej i obijać głową, kiedy grałem z kolegami w sytuacji sam na sam z bramką nie raz się używało tego niedozwolonego zagrania :)

Zastanawia mnie jedno. Słyszałem o tym jak w meczu był remis, później dogrywka i karne też remis, ile karnych bije się na Mundialu? jeśli nadal nie ma rozstrzygnięcia.

Avatar
Kovacs / 13.07.2010 16:26:33 / 83.20.204.---
Jeśli dogrywka nie przyniesie rozstrzygnięcia, wówczas zawodnicy obu drużyn wykonują serię rzutów karnych (po 5 rzutów karnych, każda dla każdej drużyny), a gdy i po nich nie ma zwycięzcy, wykonuje się na przemian po jednym rzucie karnym aż do osiągnięcia zwycięstwa. W serii rzutów karnych piłkarze na przemian wykonują rzuty karne z przepisowej odległości. Żaden gracz nie może oddać więcej niż jednego strzału, chyba, że wszyscy pozostali gracze pola oddali już strzał w serii rzutów karnych. (czytaj uważnie i całość ;))
Zastawianie ręką to faul. Walka bark w bark jest dozwolona...

kumitex _@_ poczta kropka  com kropka  pl / 31.08.2010 15:41:02 / 83.26.247.---
Spoko stronka. Uwielbiam piłkę nożną. Co do zasad mam pare zastrzerzeń, ale ogulnie jest ok.

ela [kropka] czajka -at- intria [kropka] pl / 08.10.2010 17:25:50 / 83.10.140.---
Hejka
Fajnie że są takie strony jak ta.
Grałam dopiero 5 mieczy w piłkę nożną, 2 z chłopakami jak byłam na obozie, i od początku roku szkolnego namawiam z 3 koleżankami do gry w nogę inne koleżanki oraz panią od wf (pozdro dla So..) grałyśmy na razie od początku roku szkolnego 3 razy i pani mówi że to już koniec ponieważ nie toleruje gry w piłkę nożną dziewczyn a my chcemy jechać na zawody. Chciałyśmy poznać lepiej zasady i na razie chcemy grać na orliku lub na boiskach szkolnych w dolnej lub górnej umawiamy się i uczymy grać a jeżeli dobrze zagramy porosimy panią żebyśmy zagrały jeszcze raz w nągę jak będzie dobrze no może weżnie nas na zawody. Proszę o porady jak przekonać panią i dobrze grać. Z góry dziękuje

kamil [kropka] dolata1 at wp [kropka] pl / 27.10.2010 18:33:14 / 82.160.139.---
świetna stronka :P a co do pyt. eli o to jak namówic wu-ef'istkę na nożną sabotujcie ją (tzn. nie [rzynoście satroju i mówcie że bd cwiczyc jeśli bd nozna) :D. Chyba że Wam na za zachowaniu zależy \\\<^.^>///

kataryna13_12 -at- o2 [kropka] pl / 08.11.2010 11:38:09 / 82.0.83.---
hmm, no w sumie to fajna stronka , ogolnie,pilka nozna jest super! kocham ja;dddd;dddd;ddd;;ddd kto nit lubi to rzyd hahahahahhahah xdd !;d buzkaa <33

patrykpohl1 [at] wp _kropka_ pl / 14.02.2011 18:22:45 / 79.186.31.---
uwielbiam noge

erman _@_ amorki _kropka_ pl / 20.02.2011 13:29:50 / 83.2.11.---
Piłka nożna to dyscyplina zdrowa dla zdrowia osobistago jakze zwyego gram w pilke od 40 lat jestesmy 2 lidze zwanej Kaznhastania

jozsze (at) interia (kropka) pl / 05.03.2011 15:16:45 / 93.154.147.---
ja to wszystko wiem więc

ja -at- wp (kropka) pl / 21.03.2011 22:03:55 / 62.121.97.---
zasugerowalabym mala poprawke - w czesci 'stale fragmenty gry', gdy jest mowa o spalonym (ostatni paragraf), nalezaloby dodac, ze zachodzi on tylko w sytuacji, w ktorej podanie do zawodnika jest kierowane 'do przodu'. w momencie podania 'w tyl' o spalonym nie ma mowy.

dominik141 at vp (kropka) onet (kropka) pl / 12.04.2011 20:43:05 / 83.10.35.---
masie małe peniski nie umią grać

dominik141 [at] vp _kropka_ onet _kropka_ pl / 12.04.2011 20:44:06 / 83.10.35.---
nie umią grac

sahura at o2 (kropka) pl / 22.04.2011 22:30:08 / 188.33.97.---
Komu się chciało czytać?To w skruceniu...podajesz se nawzajem piłke i strzelasz do takich prostokącików zwanymi bramki i jak zfaulujesz przeciwnika masz karę(żut wolny)i wymiary....Nie lepsza moja wersja?

werona20081998 _at_ wp kropka  pl / 04.05.2011 20:40:09 / 62.21.89.---
xhgdrth

aleksandrabrzezinska _@_ interia (kropka) pl / 12.05.2011 21:14:06 / 83.6.143.---
Jakie z was głomby ja jestem dziewczyną i kiwam nawet dalej niż moje możliwości pozwalają a i jeszcze jedno ta gra jest dla wszystkich kto chce a wy dziewczyny może i umiecie grac ale nigdy byście mnie nie pokonały założyłam swój zespół piłkarski i nazywa się FAIER!!!
I jakoś wybrano mnie kapitanem tej drużyny bo jestem najlepsza!!!
hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahaha
Pozdro a i pamiętajcie że jestem najlepsza

klaudia (at)  kropka  interia kropka  pl / 16.05.2011 15:33:56 / 188.47.165.---
niema co stronka fajna tylko gra nie beeXD

karol08 [kropka] 09 -at- wp [kropka] pl / 17.05.2011 20:17:48 / 178.37.228.---
stronka fajna i kocham grac w pilke nozna:P

fikuihjjhjg kropka  8 (at) tlen kropka  pl / 23.06.2011 12:15:52 / 79.191.118.---
ta jasne

lol _at_ wp _kropka_ pl / 20.03.2012 19:34:44 / 46.170.16.---
NIENAWIDZĘ PIŁKI NOŻNEJ!!!!!!!
Bd. miała zawody, w którre mnie wrobili!!!!

Ssijcie _@_ gmail (kropka) com / 11.05.2012 21:11:52 / 31.63.229.---
Pizdy graja w pilke, mezczyzni trenuja sztuki Walki ^^

gtakrzys (at) wp (kropka) pl / 21.05.2012 13:36:41 / 83.11.151.---
super artykół super Piłka nożna ten kto to zrobil JEST THE BEST PS: cohdzi o artykół

gtakrzys _at_ [wp] (kropka) pl / 21.05.2012 14:47:54 / 83.11.151.---
HEHE

glee206 -at- wp _kropka_ pl / 09.09.2013 17:35:45 / 77.254.113.---
spoko strona, tylko mogliby jaśniej napisać......:)

mimi at op [kropka] pl / 06.11.2013 16:10:54 / 217.144.201.---
Nie umiem grac I wszyscy ze mnie sie smiejom bo sie bije pilki i nie umiem grac ale mysle ze te niesamowite zasady mi pomogom grac


Informacja  Zarejestruj się lub zaloguj aby nie pisać anonimowo i nie wpisywać kodu
Połącz z Facebookiem
Twój e-mail

Twój komentarz

Przepisz cyferki ;)
Kod